Istnieje bardzo dużo sposobów, w które dzieci mogą uzyskać dostęp do sieci i komunikować się z innymi jej użytkownikami. Nowe media społecznościowe nieustannie pojawiają się i znikają, tak samo jak liczba aplikacji, które korzystają z sieci Internet. Wiele szkół zaczyna również korzystać z usług takich jak Dysk Google i wymagają, aby zadania domowe były przesyłane przez Internet. Dzieci dorastają będąc nieustannie podłączone do sieci. Oczywiście niesie to ze sobą wiele możliwości, ale i niebezpieczeństw. W tym wydaniu biuletynu zwrócimy uwagę na obszary związane z zagrożeniami i podamy sposoby, które pozwolą na ich uniknięcie.
Zagrożenia:
1. Zachowania: W świecie wirtualnym, dzieci mogą zachowywać się inaczej niż w życiu codziennym. Brak bezpośredniego kontaktu może spowodować, że dzieci zaczną się czuć anonimowo. Często również mogą angażować się w nieodpowiednie, raniące zachowania jak cyberprzemoc czy trollowanie. Twoje dzieci mogą także paść ofiarą osób, które chcą im umyślnie wyrządzić krzywdę.
2. Kontakty: Dzieci niemal nieustannie komunikują się z innymi, czy to poprzez wiadomości SMS, czy na forach i czatach internetowych czy nawet w wirtualnych światach. Brak fizycznego kontaktu może powodować, że dzieci staną się bardziej ufne i mogą wziąć osobę, z którą rozmawiają za kogos innego. Osoby uwodzące używają różnych narzędzi, aby zbudować relację z potencjalną ofiarą, często podszywając się pod rówieśników.
3. Zawartość: Istnieje bardzo wiele sposobów, które pozwalają umieścić obraz, dźwięk czy film w Internecie. Prawdopodobieństwo, że dzieci będą się dzielić większą liczbą informacji niż powinny jest bardzo realne. Powoduje to, że mogą stworzyć niebezpieczeństwo nie tylko dla dziecka, ale także dla Ciebie i Twojej rodziny. Dzieci mogą sobie także nie zdawać sprawy z zagrożenia jakie powoduje kradzież tożsamości czy kliknięcie w linki przysłane od nieznanych osób. Żyjemy w czasach, w których informacje znajdujące się w sieci nie mogą zostać usunięte. Dzieci mogą myśleć, że ich posty na Instgramie, Kik czy Snapchat znikną po wyświetleniu, ale mogą też zostać zapisane przez innych użytkowników i wykorzystane później w celu prześladowania dzieci lub ich rodzin w najmniej oczekiwanym momencie.
Jak informować dzieci?
Najważniejsza jest rozmowa z dziećmi. Bądź świadom jak korzystają z sieci, uświadom je jakie zagrożenia na nie czyhają i co powinny zrobić, żeby się przed nimi obronić.
1. Bezpieczeństwo w domu: Dla dzieci to dom jest miejscem gdzie zaczyna się edukacja na temat bezpieczeństwa online. Im wcześniej zaczniesz rozmawiać ze swoimi dziećmi tym lepiej. Regularnie przeprowadzaj rozmowy ze swoimi najmłodszymi na temat bezpieczeństwa w sieci. Podaj przykłady złych zachowań. Jeśli nie wiesz co Twoje dzieci robią w Internecie to po prostu je o to zapytaj. Udawaj, że nie znasz się na najnowszych technologiach i poproś dziecko, aby Ci wytłumaczyło jak działają i jak ich używają. Dzieci uwielbiają odgrywać rolę nauczycieli i z chęcią Cię poinstruują. Na przykład, poproś, aby Ci pokazały jak działa Instagram, nauczyły Ciebie jego obsługi, założyły Ci konto, za pomocą którego możesz monitorować ich działania. Dzięki temu nie tylko nauczysz się czegoś nowego, ale ułatwisz im komunikację z Tobą. Ustal, że korzystanie z Internetu odbywa się tylko w często uczęszczanych miejscach domu czy mieszkania i wyznacz godziny korzystania z sieci. Przez to, że ktoś będzie często przechodził obok używanego komputera, dzieci mogą nie chcieć angażować się w niebezpieczne zachowania. Rozważ także stworzenie specjalnej centralnej stacji ładowania telefonów, gdzie wszystkie urządzenia są ładowane w nocy.
2. Bezpieczeństwo poza domem: podczas pobytu poza domem dzieci są bardziej narażone na ryzyko. Niech zrozumieją, że zasady nie istnieją tylko w domu, ale są niezależne od tego gdzie i z kim się komunikujesz. Powiedz o swoich zasadach także osobie, pod opieką której pozostawiasz dziecko. Jeśli Twoje dzieci używają telefonów komórkowych sprawdź, czy użycie danych mobilnych nie zwiększa się podczas ich nieobecności w domu. Nie będziesz w stanie powstrzymać wszelkich niebezpieczeństw, ale być może Twoje słowa pozostaną w pamięci dzieci, kiedy będą chciały skorzystać z internetu mobilnego.
3. Bezpieczeństwo w grupie: nie powinieneś sam próbować pilnować swojego dziecka. Do pomocy zaangażuj innych rodziców, opiekunów, rodzeństwo, nauczycieli i przyjaciół. Niech zwracają uwagę na niebezpiecznej zachowania Twojego dziecka. Zachęcaj swoich najbliższych i otoczenie, aby zwracali uwagę na to, co dzieci robią w Internecie i odpowiednio reagowali na zauważone problemy.
Jeśli jednak dziecko popełni błąd, wykorzystaj to jako okazję, żeby je czegoś nauczyć, a nie tylko ukarać. Za każdym razem wytłumacz dlaczego to co zrobiły jest złe i przypomnij, że starasz się je uchronić przed niebezpieczeństwami, których jeszcze nie rozumieją. Poinformuj je, że zawsze mogą do Ciebie przyjść, jeśli tylko poczują się niekomfortowo. Możesz poprosić nawet o wykonanie zrzutu ekranu takiej sytuacji, aby móc lepiej ocenić co się stało. Upewnij się, że czują się komfortowo w rozmowie z Tobą, nawet jeśli zrobiły coś nieodpowiedniego. Utrzymywanie otwartej i stałej komunikacji ze swoim dzieckiem jest najlepszym zabezpieczeniem przed cyberzagrożeniami.
Szanowni Państwo,
Bezpieczeństwo w sieci jest osią wszystkich działań, które realizujemy w ramach programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Dotychczas zapewnialiśmy je w sieci szkolnej, teraz robimy kolejny krok i prezentujemy rozwiązanie mOchrona – aplikację ochrony rodzicielskiej OSE, dostępną bezpłatnie na smartfony, tablety i komputery.
mOchrona to narzędzie wspierające ustalanie reguł dotyczących korzystania z internetu i aplikacji oraz pozwalające rodzicom na dostęp do informacji o aktywności dziecka na jego urządzeniu. Działa poprzez połączenie (sparowanie) sprzętów rodzica i dziecka.
Konto rodzica, zabezpieczone kodem PIN, pozwala na wybór kategorii stron internetowych i aplikacji, do których dziecko nie powinno mieć dostępu – np. dlatego, że zawierają treści niebezpieczne lub nieodpowiednie dla jego wieku. Co ważne, w ramach każdej kategorii można ustalać wyjątki, a także w dowolnym momencie zmienić wprowadzone ustawienia. Cały proces jest intuicyjny i prosty w obsłudze.
Aplikacja ochrony rodzicielskiej OSE może pomóc także w diagnozowaniu problemów, np. tych związanych z nadużywaniem urządzeń cyfrowych przez dzieci. Dzięki danym zawartym w raportach rodzic dowie się, ile czasu dziecko poświęca na poszczególne aktywności – aplikacje czy media społecznościowe. Jeśli coś wzbudzi jego obawy, ma szansę zareagować.
Aplikacja mOchrona jest narzędziem wspierającym. Kluczową rolę w ochronie dzieci przed cyberzagrożeniami już od najmłodszych lat odgrywa odpowiednia edukacja i kształtowanie prawidłowych nawyków dotyczących korzystania z urządzeń cyfrowych. Dlatego zachęcamy, aby temat bezpieczeństwa w sieci był stale obecny w Państwa szkole. Pomogą w tym nasze zasoby – w tym platforma OSE IT Szkoła, na której znajdują się materiały edukacyjne m.in. z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie: ose.gov.pl/mochrona.
Z serdecznymi pozdrowieniami
Zespół OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna
APLIKACJA mOCHRONA
Szanowni Państwo,
w
ramach programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) dostarczamy do
szkół w całej Polsce szybki, bezpłatny i bezpieczny internet. Wiemy, że
towarzyszy on Państwu w codziennej pracy, podobnie jak udostępniane
przez nas materiały edukacyjne. Mamy nadzieję, że dzięki nim lekcje
stają się jeszcze ciekawsze, a kompetencje cyfrowe uczniów – coraz
wyższe.
Dodatkowo
przygotowaliśmy narzędzie, które pomoże dbać o bezpieczeństwo
najmłodszych użytkowników internetu również poza szkołą. Aplikacja
ochrony rodzicielskiej OSE – mOchrona to rozwiązanie wspierające
ustalanie reguł dotyczących korzystania z sieci i aplikacji oraz
pozwalające rodzicom (opcjonalnie) na dostęp do informacji o aktywności
dziecka na jego urządzeniu. Można ją pobrać bezpłatnie na smartfony,
tablety i komputery.
Kształtowanie
bezpiecznych nawyków cyfrowych musi opierać się przede wszystkim na
rozmowie i odpowiedniej wiedzy. Rozwiązania technologiczne, takie jak
narzędzia ochrony rodzicielskiej, mogą być znaczącym wsparciem w tym
procesie. Zachęcamy do przekazania informacji o aplikacji mOchrona
rodzicom Państwa uczniów.
Przygotowaliśmy
gotowy materiał dla rodziców w dwóch wersjach – elektronicznej i
przeznaczonej do druku. Można go wykorzystać na różne sposoby:
• przekazać na osobistym spotkaniu, np. zebraniu,
• umieścić w widocznym miejscu w szkole,
• wysłać mailem,
• opublikować na stronie internetowej szkoły,
• umieścić w dzienniku elektronicznym.
Więcej informacji o naszym nowym narzędziu można znaleźć na stronie: ose.gov.pl/mochrona. Zachęcamy również do zapoznania się z aktualnością „5 pytań o… aplikację mOchrona”.